Publicerad: 28.10.2019

Informationen har producerats av Finlands miljöcentral

Vart för avloppet avloppsvattnet?

Vesi valuu viemäriputkesta.

Hur skulle det vara att leva utan underjordiska avlopp? Avloppsvattnet skulle strömma i öppna diken som avger en otäck lukt. Människors hälsa skulle vara i fara och även naturen skulle lida.

Under senare hälften av 1800-talet började man bygga avlopp i Finlands städer. Viborg var först med nyheten, men de övriga följde snart efter. I Helsingfors inleddes arbetet med avloppsnätet kring 1880.

Till en början förde avloppsledningarna avloppsvattnet direkt ut i närliggande vattendrag. När vattnen började bli förorenade flyttades utsläppspunkterna längre bort. Till slut insåg man att avloppsvattnet måste renas. Idag mynnar avloppsnäten alltid ut i ett avloppsreningsverk. De flesta kommuner har ett eget reningsverk, men det finns också många gemensamma kommunala reningsverk.

Numera är avloppsnäten omfattande. I huvudstadsregionen finns det totalt nästan 5 000 kilometer avlopp. Alla är inte enbart för avloppsvatten, utan en del är för regnvatten.

Man strävar efter att bygga avloppen så att vattnet rinner nedåt mot reningsverket. Om reningsverket ligger mycket långt borta eller bakom en höjd måste avloppsvattnet pumpas framåt. I huvudstadsregionen finns över 500 sådana pumpstationer.

Avloppet kan täppas till om matavfall, såsom stekfett, eller annat som inte hör hemma i avloppet hamnar i ledningarna. Därför är det ofta nödvändigt att rengöra avloppen. Även störtregn kan få vissa avlopp att svämma över.

Bild: iStockphoto