Publicerad: 2.12.2019
Informationen har producerats av Finlands miljöcentral
Främmande arter i vattnen

Signalkräfta, mink, kanadaröding, vattenpest. I Finlands insjöar och vid våra kuster lever många främmande arter, av vilka en del har anpassat sig alltför väl.
Djur- eller växtarter som människan antingen avsiktligt eller av misstag har fört in i ett område kallas främmande arter. En del av de främmande arterna i vattendragen har definierats som skadliga: de kan tränga undan de ursprungliga arterna, förändra ekosystemen eller störa till exempel användningen av vattendraget för rekreation.
Signalkräftan är ett bra exempel. Denna nordamerikanska kräftart planterades ut på många håll i Finlands vattendrag under senare hälften av 1900-talet. Nu konkurrerar arten med flodkräftan om livsrummet och sprider dessutom kräftpest. Flodkräftan är känsligare för kräftpest än signalkräftan. Därför har den inhemska flodkräftan minskat kraftigt.
Bland annat vattenpest är en skadlig främmande växtart. Den växer under vatten och sprids snabbt också genom små stycken av skotten. I frodiga och kalkhaltiga sjöar kan den bilda vidsträckta och ogenomträngligt täta bestånd.
Till de nyaste främmande arterna hör mossdjursarten Pectinatella magnifica, som bildar kolonier som liknar en mjuk boll. De slemmiga geléaktiga bollarna kan vara stora som en knytnäve eller ännu större.
Du kan anmäla observationer av främmande arter på webbplatsen Vieraslajit.fi.
Bild: © Antti Pulkkinen, Vastavalo