Publicerad: 26.3.2026

Torkan fortsätter vara utmanande – många sjöar och grundvattennivåer är låga

Grundvattennivåerna ligger under det normala i stora delar av landet, med undantag för Lappland. Situationen har förvärrats av en ovanligt snöfattig vinter, långa köldperioder, en tidig vår samt en långvarig torka särskilt i östra Finland. Enligt prognosen kommer de stora sjöarna i östra Finland att förbli låga även i år. Vårens och sommarens torka kan påverka tillgången på vatten, jordbrukets skördar, risken för skogsbränder, vattentransport, rekreationsanvändningen av vattendrag samt energiproduktion. Nederbörden under våren avgör vilka effekter torkan slutligen kommer att ha.

I östra och mellersta Finland samt längs västkusten ligger grundvattennivåerna fortsatt under det normala, och på vissa håll har man uppmätt exceptionellt låga nivåer för årstiden. Detta gäller särskilt Södra och Norra Savolax, Södra och Norra Karelen, Mellersta Finland samt Birkaland.

”I slutändan är det nederbörden som avgör vårens torka, men utgångsläget väcker oro. För sommaren är det ännu något för tidigt att säga hur torkan och grundvattenbristen utvecklas, men sannolikt kommer de stora sjöarna i östra Finland att ligga lågt även i år”, säger Översvämningscentrets chef Lauri Ahopelto vid Finlands miljöcentral.

Tunt snötäcke och små smältvattenmängder minskar grundvattenbildningen

Snötäcket var tunt i hela landet under vintern, med undantag för Lappland. Den låga snömängden och sträng köld försvagar tillförseln av grundvatten. På vissa håll har underskottet i grundvattennivåerna varit 40–115 cm jämfört med medelvärdena. De regionala variationerna är betydande. I små grundvattenförekomster har nivåerna stigit i takt med tidig snösmältning, men de reagerar också snabbare på torka.

Den begränsade mängden smältvatten under våren ökar risken för torka även under försommaren. Låga grundvattennivåer, en snöfattig vinter och en tidig vår gör situationen mer utmanande än vanligt. För att grundvattenreserver och sjöar ska fyllas på skulle det krävas större nederbördsmängder än normalt. I östra Finland har torkan redan pågått i två år, och den snöfattiga vintern förvärrar läget.

Enligt Meteorologiska institutets månadsprognos blir det något torrare än normalt i stora delar av landet. Om vädret fortsätter vara varmare och torrare än vanligt under våren kan det ytterligare minska markfuktigheten och bildningen av grundvatten, särskilt i södra och mellersta Finland.

Sjönivåerna förblir låga i området från östra Finland till Birkaland

Vattennivåerna i stora naturliga sjöar kommer med stor sannolikhet att ligga under det normala i sommar i området från östra Finland till Birkaland, om det inte kommer mer nederbörd än vanligt under sen vår och tidig sommar.

Till exempel kommer vattennivåerna i Pielinen och Saimen sannolikt att vara lika låga som eller lägre än förra sommaren. Även Keitele, Päijänne, Tarjanne och Längelmävesi väntas ligga tydligt under normala nivåer om våren och försommaren förblir torra. På grund av torkan har man redan inlett undantagsregleringar i Saimen för att minska skadorna av låga vattennivåer. (Vuoksen vesistöalueen järvien vedenkorkeudet jäämässä matalalle – Saimaan juoksutuksia vähennetään (Kaakkois-Suomen elinvoimakeskuksen tiedote 23.3.2026).

Vattennivåerna i reglerade sjöar sänks i allmänhet inte lika mycket som vanligt under vintern för att lagra smältvatten. Målet är att höja vattennivån till en nivå som är gynnsam för rekreation under sommaren. Den låga snömängden och den tidiga våren kan dock försvåra att nå målnivåerna.

Tidig snösmältning ökar risken för torka i naturen och på åkrar

Det tunna snötäcket har i år smält över en månad tidigare än normalt i stora delar av landet, med undantag för Lappland. Om vårregnen uteblir kan torkan öka risken för skogsbränder och behovet av bevattning i många odlingsområden.

En annan risk för jordbruket beror på djup tjäle, sträng kyla och avsaknaden av skyddande snötäcke under vintern. Dessa faktorer kan ha skadat höstsådda grödor och leda till skördeförluster.

Att förutse risker för torka blir allt viktigare även i Norden

Trots våra tusentals sjöar orsakar torka skador även i Norden. Den senaste allvarliga torrperioden i Finland inträffade 2018 och orsakade omfattande skador inom jordbruket.

Klimatförändringen har redan förändrat vattnets krettslopp i Finland. Vintrarna har blivit snöfattigare och mängden smältvatten på våren har minskat. Riskerna kopplade till torka måste hanteras på ett helhetsmässigt sätt, vilket kräver noggrannare uppföljning, bättre framförhållning och beredskap i hela samhället.

Finlands miljöcentrals forskning, uppföljning och prognoser stöder identifiering och minskning av risker för torka. Arbetet är en viktig del av en större helhet som syftar till att stärka samhällets krisberedskap och säkerställa en hållbar användning av vattenresurser även i framtiden.

Finlands miljöcentral och Meteorologiska institutets gemensamma Översvämningscentret följer och informerar om utvecklingen av torkläget under växtperioden (1.5–31.8) i samarbete med livskraftscentralerna via sidan Läget gällande torka (vatten.fi).

Kontakter

Översvämningscentrets chef Lauri Ahopelto, Finlands miljöcentral, Tel: +358 295 251 342, lauri.ahopelto@syke.fi

Länkar

Foto: Adobe Stock