
Vesikirje toukokuu 2026
Tiedotteita ja uutisia- Suojelualueet ovat parantaneet virtavesien tilaa Euroopassa vain vähän – suojelua on tehostettava (27.3.2026)(syke.fi)
- Kuivuustilanne jatkuu haastavana – monet järvet ja pohjavedet matalalla (26.3.2026)(syke.fi)
- Kevättulvat jäämässä monin paikoin pieniksi (5.3.2026)(syke.fi)
- Halpa vesi tulee liian kalliiksi (15.4.2026)(vesi.fi)
- Vesihuoltolaitosten toiminta-aluetiedot Suomen ympäristökeskukseen (23.2.2026)(vesi.fi)
- Vesiensuojelun tehostamisohjelma edisti valuma-aluelähtöistä ja maa- ja metsätalouden luonnonmukaista vesienhallintaa (5.12.2026)(vesi.fi)
Policy Brief
Ympäristöministeriön ja maa- ja -metsätalousministeriön tiedotteita
- Viisi vuotta Helmi-ohjelmaa – pienvesien kunnostus ja metsäluonnon hoito vuoden 2025 valopilkkuina (18.2.2026 )(MMM, YM Tiedote)
- 22 tilaa lähtee kokeilemaan uutta tulosperusteista avustusta – tavoitteena kehittää maatalouden vesiensuojelua Saaristomeren alueella (27.4.2026) (YM Tiedote)
- Vesialan kasvussa ja viennissä tartutaan lisääntyvään kysyntään ja yhteistyöhön (21.4.2026) (MMM Tiedote)
- Ennallistamisen verkkokeskustelu: Maaseudun ja saariston asukkaat korostavat paikallisuuden ja vuorovaikutuksen merkitystä (15.4.2026) (MMM Uutinen)
- Kalatiestrategian päivitys keräsi 50 sidosryhmän edustajaa Tampereelle (13.2.2026) (MMM Uutinen)
Blogeja ja uutiskirjeitä
TapahtumatSeuraa vesi.fin tapahtumakalenteria! Ja tallenna sinne myös oma vesitapahtumasi.







