Sinilevätiedotteiden arkisto

Huom! Tämä on arkistoitu tilannekatsaus.
Uusimpaan sinilevätiedotteeseen pääset tästä

Julkaistu 3.8.2023

Epävakainen sää on pitänyt järvien sinilevätilanteen maltillisena, merellä havaittu pintakukintoja

Sinilevää on havaittu järvillä ja rannikolla hieman vähemmän kuin viime viikolla, mutta sinilevää saattaa silti esiintyä veteen sekoittuneena. Pilvinen sää on rajoittanut satelliittihavaintojen tekemistä merialueilla. Sinilevän pintakukintoja on kuitenkin havaittu paikoin Hangon eteläpuolella Suomenlahden avomerialueella.

Epävakainen sää ei ole suosinut sinileviä, ja sinilevätilanne on ajankohtaan nähden maltillinen. Sinilevähavainnot ovat viime viikosta hieman vähentyneet sekä järvillä että rannikolla. Sinilevää saattaa kuitenkin esiintyä sekoittuneena veteen.

Valtakunnallisen sinileväseurannan sisävesien havaintopaikoilla on kuluneella viikolla havaittu erittäin runsaasti sinilevää vain yhdessä paikassa, Suuri-Onkamolla Pohjois-Karjalassa. Runsaasti sinilevää on havaittu seitsemällä havaintopaikalla eri puolilla Suomea. Hieman levää esiintyy yhteensä 15 järvihavaintopaikalla.

Rannikon havaintopaikoilla ei ole kuluvalla viikolla havaittu erittäin runsaita sinileväkukintoja. Runsaasti sinilevää on havaittu kolmella havaintopaikalla, ja hieman sinilevää esiintyy 19 rannikkohavaintopaikalla. Rannikon sinilevähavainnot painottuvat etelä- ja lounaisrannikolle sekä Saaristomerelle.

Virallisen sinileväseurannan havaintojen lisäksi kansalaisilta on tullut yhteensä 60 havaintoa, joista 34:ssä ilmoitettiin sinilevästä.

Pilvet ovat rajoittaneet satelliittihavaintojen tekoa kuluvan viikon aikana. Vielä viime perjantaina satelliitista havaittiin sinilevän pintakukintaa Selkämeren eteläosassa ja Itämeren pääaltaan pohjoisosassa, mutta sen jälkeen havaintojen kattavuus on laskenut.

Sinilevää esiintyy kuitenkin edelleen tuulten veteen sekoittamana sekä Selkämerellä, Itämeren pääaltaalla että Suomenlahdella. Maanantaina 31. heinäkuuta sinilevää on havaittu paikoin pintakukintoina Suomenlahden avomerialueella Helsingin tasalta länteen päin, ja isompaa lauttaantumista on esiintynyt Hangon eteläpuolella.

Tämän sivun tiedot on tuottanut Suomen ympäristökeskus (Syke).