Sinilevätiedotteiden arkisto
Huom! Tämä on arkistoitu tilannekatsaus.
Uusimpaan sinilevätiedotteeseen pääset tästä
Julkaistu 29.7.2026
Valtakunnallinen sinileväseuranta
päivitetty 29.7.2026
Sinilevää muutamissa paikoissa
Sinilevätilanne on pysynyt edellisestä viikosta olennaisesti samana. Myös kahden viikon takaiseen tilanteeseen verrattuna sinilevätilanne on pääosin pysynyt samana.
Asiantuntijamittauksissa on havaittu runsaasti sinilevää sisältäviä tuloksia Etelä-Karjalan, Kymenlaakson, Pirkanmaan, Pohjois-Pohjanmaan, Uudenmaan ja Varsinais-Suomen alueella. Voit tarkastella alueellisia tuloksia valitsemalla alueen alempaa sivulta.
Viimeksi kuluneen seitsemän vuorokauden aikana useimmissa havaintopaikoissa sinilevästä ei ole tehty havaintoja. Useassa havaintopaikassa sinilevää on havaittu vähäisiä määriä, myös yksittäisissä havaintopaikoissa sinilevää on löydetty runsaasti.
Ei havaittu
sinilevää
Havaittu sinilevää
vähän
Havaittu sinilevää
runsaasti
Viikottainen yhteenveto kattaa 18 aluetta ja yhteensä 346 havaintopaikkaa. Mittaustulosta ei ollut saatavana 139 havaintopaikasta.
Kansalaishavainnot
Viimeisen seitsemän päivän mittausjakson aikana tehtiin valtakunnallisesti 199 kansalaishavaintoa. Havainnot jakautuivat siten että, 105:ssä sinilevää ei havaittu, 46:ssä havaittiin sinilevää vähän, 48:ssa sinilevää havaittiin runsaasti tai erittäin runsaasti.
Ei havaittu
sinilevää
Havaittu sinilevää
vähän
Havaittu sinilevää
runsaasti
Runsas kansalaishavaintojen määrä ei aina tarkoita runsasta sinilevämäärää. Kansalaishavaintojen määrä kasvaa aina kesäkaudella.