Publicerad: 9.4.2024
Informationen har producerats av NTM-centralen
Flödestoppen infaller i de österbottniska åarna under de närmaste dagarna – Risk för att hus blir våta (landskapen i Österbotten)
Regn och varmt väder har snabbt ökat vattenflödet i åarna. I Kauhajoki har vattnet flödat ut på vägar och hotar bosättningen. I Lappfjärds å satte isen sig i rörelse på måndag kväll och den orsakade flera mindre isproppar, som höjde vattenytan tillfälligt och vätte ner åtminstone ett fåtal källare.
I Savonjoki i Vimpeli samlades isen i början av veckan i den övre ändan av bobollsstation Saarikenttä, vilket medförde att vattenytan höjdes i ån. I Mäntylänlammi i Kauhajoki hotades ett bostadshus av isen och det höga vattenståndet. I Kyro älv kan isen sätta sig i rörelse under de närmaste dagarna allteftersom vattenflödet fortsätter att öka. Isdammar kan göra att vattenståndet höjs snabbt, vilket kan orsaka lokala översvämningsskador.
Enligt Översvämningscentrets prognoser infaller flödestoppen i Kyro älv sannolikt under onsdagen eller torsdagen. Vattenytan i Kyro älv vid Nikkola i Ilmajoki kan stiga till nivån då flödesvatten leds ut på de invallade åkerområdena i Kyro älvs övre lopp. Därför börjar NTM-centralen i Södra Österbotten fylla upp de konstgjorda sjöarna Kalajärvi och Kyrkösjärvi redan på tisdagen för att på detta sätt dämpa översvämningsläget i Kyro älv. För att få den bästa möjliga nyttan av de konstgjorda sjöarnas lagringsvolym, bör man passa in påfyllnaden av de konstgjorda sjöarna så att man beaktar tiden som vattnet hålls kvar mellan de konstgjorda sjöarna och översvämningsområdena. Man försöker passa in användningen av den konstgjorda sjön Pitkämö tills den högsta flödestoppen.
Enligt prognoserna infaller flödestoppen i Lappo å under torsdagen eller fredagen. I området av Lappo och Kauhava försöker man minska översvämningen genom att fylla upp de konstgjorda sjöarna Hirvijärvi och Varpula samt de reglerade sjöarna i Nurmonjoki ås källflöden. I Lappo kan vattenytan i Lappo å stiga till nivån då flödesvatten måste ledas ut på de invallade områdena längs Lappo å. Utöver regleringen av vattendragen försöker man underlätta översvämningssituationen i Kyro älv och Lappo å genom att vid behov stänga av pumpverken i invallningsområdena. Nästa vecka kan vattenytan i Kuortaneenjärvi stiga till en nivå då lågt stående fritidshus kan bli våta.
Det är skäl för invånare i översvämningskänsliga områden att förbereda sig för snabbt stigande vattenstånd. Anvisningar för egen beredskap inför översvämningar finns bland annat på webbtjänsten vatten.fi under temat beredskap för översvämningar: https://www.vesi.fi/sv/temasida/med-temat-beredskap-infor-oversvamningar/
Tilläggsuppgifter från NTM-centralen i Södra Österbotten:
Ledande vattenhushållningsexpert Katja Haukilehto
tfn 0295 027 794
Vattenresursenhetens chef Kim Klemola
tfn 0295 027 829
Vattenhushållningsexpert Juhani Huhtamäki
tfn 0295 027 808
Kuva: Harjankoski i Kauhajoki 9.4.2024. © NTM-centralen i Södra Österbotten