Publicerad: 2.12.2019
Informationen har producerats av Finlands miljöcentral
Varierande vattensituation i vattendragen

På våren strömmar vattnet i älven fritt. Vattnet kommer från snö som smälter i terrängen. I slutet av sommaren rinner samma älv trög och lugn. Hårda regn kan trots det snabbt få älven att vakna till liv på nytt.
I sjöarna syns samma variation med fördröjning. Det kan ta månader innan vårens smältvatten rinner ut i sjöarna utmed vattendragets nedre lopp och höjer vattenståndet i dem. Till exempel i södra Saimen är vattenståndet i allmänhet som högst först i månadsskiftet juli–augusti.
Under vinterns köldknäppar stelnar vattensituationen nästan till. Det kommer inte mycket nytt vatten och nästan inget vatten avdunstar från de istäckta sjöarna och älvarna. Det känns som om också vattendragen faller i vintersömn och bara väntar på vårens störtsjö av vatten.
Vattenståndet och vattenföringen påverkas också av väderleken. Om sommaren är torr försvinner mer vatten från sjöarna än nytt vatten rinner till. Då sjunker vattenståndet. Om det däremot snöar mycket på vintern och våren kommer plötsligt, kan älvarna snabbt fyllas och svämma över.
Förändringar i vatten- och snösituationen kan förutspås. Vid Finlands miljöcentral används ett vattendragsmodellsystem som omfattar hela Finland. Med hjälp av systemet kan man bedöma kommande vattenstånd och flöden.
Bild: © Arimo Eklund, Vastavalo