Publicerad: 17.7.2024
Informationen har producerats av NTM-centralen
Vattenöversikt för juni 2024: Vattnet i insjöarna varmare än i genomsnitt i början av månaden (landskapen i Österbotten)
I vattenöversikten för juni behandlas som vanligt bland annat vattenföringen i vattendragen, vattenståndet, försurningsläget och temperaturerna. Utöver grundvattensituationen berättar översikten om blågrönalgläget i juni. NTM-centralen i Södra Österbotten följer också upp algläget varje vecka och informerar tillsammans med Finlands miljöcentral, kommunerna och privatpersoner.
Vattenståndet i åar, älvar och sjöar nära de normala nivåerna för juni
Vattenföringen i de österbottniska åarna och älvarna och vattenståndet i sjöarna låg i juni nära de normala nivåerna för juni. Vädret var varmare än vanligt särskilt under den första veckan i juni och i slutet av juni. Den första dagen i juni orsakade rikliga lokala regnskurar dagvattenöversvämningar bland annat i Seinäjoki. Den totala nederbördsmängden i juni låg huvudsakligen i närheten av den genomsnittliga nederbördsmängden i juni.
Till följd av regnen var vattenföringen i åarna och älvarna som störst kring mitten av juni och sjönk småningom före utgången av månaden. Vattenföringen i Kyro älvs nedre lopp var som mest 31 m3/s i mitten av juni och i slutet av månaden endast 6 m3/s. I Lappo ås nedre lopp var vattenföringen som mest 19 m3/s i mitten av juni och i slutet av månaden endast 5 m3/s. Vattenföringen i Perho å vid Tunkkari i Vetil sjönk under juni från 8 m3/s till 4 m3/s.
I Esse ås avrinningsområde sjönk vattenståndet i Lappajärvi med 17 cm under juni och hamnade slutligen i målzonen för regleringen. I Lappo ås avrinningsområde sjönk vattenståndet i Kuortaneenjärvi med 10 cm i juni och hamnade i slutet av månaden på målnivån för regleringen. Vattenståndet i Hirvijärvi konstgjorda sjö var cirka 5–10 cm lägre än normalt. I Kyro älvs avrinningsområde var vattenståndet i Kalajärvi konstgjorda sjö 5–10 cm högre än normalt i juni och vattenståndet i Kyrkösjärvi konstgjorda sjö på normal nivå. I Perho ås avrinningsområde var vattenståndet i Patana konstgjorda sjö cirka 30 cm och vattenståndet i Venetjoki och Vissavesi konstgjorda sjöar cirka 10 cm lägre än genomsnittet för juni.
Vattnen är tills vidare varma och det finns ganska lite blågrönalger
I början av juni var insjövattnen klart varmare än genomsnittet. Till exempel i Lappajärvi var temperaturen i början av månaden 21–22 grader. I mitten av månaden blev vattnet något kallare, men värmdes upp på nytt i slutet av månaden. Juni förde också med sig förekomster av blågrönalger. Blågrönalger observerades i några sjöar, bland annat i Etseri träsk och Alajärvi. I kustvattnen observerades inga förekomster av blågrönalger i juni. Förekomsterna har dock hittills varit ganska små och kortvariga. Utvecklingen av algläget under sommaren beror i hög grad på väderförhållandena. De största och kraftigaste blomningarna påträffas i allmänhet i juli.
Försurningsläget i åarna och älvarna motsvarade i juni de typiska förhållanden under sommaren, då pH-värdet huvudsakligen låg mellan 6 och 7. Näringshalterna i Lappo å och Kyro älv var i början av månaden relativt låga och avspeglade en liten ytavrinning från avrinningsområdet. I de mindre åarna och älvarna ökade dock i synnerhet fosforhalterna under den regnigare perioden i mitten av månaden. Vattnet blev också betydligt varmare i åarna och älvarna under värmeböljorna i början av månaden. Till exempel i Kyro älv var vattnet i början av månaden 21–22 grader, vilket är mycket för årstiden. Varmt vatten är en stressfaktor för en del av vattenorganismerna. Syreförbrukningen ökar samtidigt som det finns mindre syre i vattnet. I synnerhet laxfiskar lider av varma förhållanden. Situationen förvärras av den minskade vattenmängden och den minskade flödeshastigheten. I synnerhet i små åar kan vattenmängden och vattentemperaturen bli kritiska för vattenorganismerna.
Grundvattennivån har börjat sjunka, vilket är normalt för sommaren
Grundvattennivån steg på våren när snön och tjälen smälte och blev till grundvatten. När vädret blev varmare i maj slutade nivån att stiga och började sjunka. Efter värmen i maj och början av juni blev vädret något svalare och det regnade också i de österbottniska landskapen, vilket ledde till att grundvattennivån sjönk långsammare.
Grundvattenförekomsterna klarade sig bra under den varma och regnfria perioden.
Grundvattennivån förväntas sjunka på normalt sätt fram till hösten, om det inte regnar exceptionellt mycket under sommaren. På sommaren kommer nederbörden ofta i skurar, och därför kan den lokala variationen i grundvattennivån vara stor. Vid de riksomfattande övervakningsstationerna för grundvattennivån i de österbottniska landskapen är grundvattennivån på genomsnittlig nivå för årstiden eller något högre eller lägre. Regional och lokal variation förekommer.
Mer information på webben:
Vattenprognoser och varningar på kartan: https://www.vesi.fi/karttapalvelu/
Vattenläget i realtid: http://wwwi3.ymparisto.fi/i3/RealTime/lsu.htm
Mer information från NTM-centralen i Södra Österbotten:
Ledande vattenhushållningsexpert Katja Haukilehto, puh. 0295 027 794 (reglering och vattenföring)
Specialforskare Anssi Teppo, tfn 0295 027 948 (vattenkvalitet)
Överinspektör Anne Petäjä-Ronkainen, tfn 0295 024 221 (grundvatten)
e-postadresserna är i formatet fornamn.efternamn@ely-keskus.fi
Bild: Vattenföringen i de österbottniska åarna och älvarna och vattenståndet i sjöarna låg i juni nära de normala nivåerna för juni. Illustration. © NTM-centralen i Södra Österbotten
