Julkaistu: 25.2.2022
Tämän tiedon on tuottanut Suomen ympäristökeskus
Pohjavedet maailman vesipäivän keskiössä 22.3.2022 seminaarissa
YK:n maailman vesipäivän teemaan eli pohjavesiin voi sukeltaa tänä vuonna Suomen Vesiyhdistys ry:n järjestämässä seminaarissa 22.3.2022 klo 12 alkaen. Paikalla on useita johtavia asiantuntijoita, jotka omien esitystensä lisäksi osallistuvat paneelikeskusteluun. Luvassa on myös palkintojen jakamista ja yhteinen illanvietto!
Vesipäivän ja seminaarin tavoitteena on kertoa kaikille kiinnostuneille pohjaveden merkityksestä ja tehdä se näkyväksi. Esitelmissä kerrotaan muun muassa pohjaveden syntymisestä, esiintymisalueista, käytöstä ja suojelusta.
”Tiesitkö että pohjaveden osuus maailman vesivaroista on noin 0,68 %? Meillä Suomessa vesilaitosten jakamasta vedestä noin 60 % on pohjavettä, ja lisäksi haja-asutusalueiden vedenkäyttö perustuu kokonaan pohjaveteen. Silti vain 10 % pohjavedestä on käytössä.”
Ilmoittaudu viimeistään 8.3.2022
Osallistu paikan päällä tai etänä: Ohjelma ja ilmoittautuminen
Osoite: Säätytalo Snellmaninkatu 9–11, Helsinki
Osallistumismaksut
Osallistumismaksu Säätytalolla 100 €, opiskelijat 50 €.
Etäosallistuminen on 50 €, opiskelijat 25 €.
Suomen Vesiyhdistyksen jäsenille tilaisuus on maksuton. Yhteisöjäsenet voivat ilmoittaa maksutta kaksi osallistujaa.