Julkaistu: 25.6.2025

Kemijoen tulvaryhmän kokous 18.6.2025

Kemijoen vesistöalueen 3. suunnittelukauden tulvaryhmän ensimmäinen kokous pidettiin 18.6.2025. Kokouksessa käytiin läpi katsaus tulvariskien hallinnan suunnitteluun ja tulvaryhmän tehtäviin ja päätettiin tulvaryhmän toimintatavoista ja tulvaryhmään kutsuttavista pysyvistä asiantuntijajäsenistä. Lisäksi käytiin läpi tulvariskien hallintasuunnitelman toimenpiteiden toteutumisen tilannetta. Lopuksi Lapin ELY-keskus esitteli katsauksen kevään 2025 tulvasta.

Tulvaryhmä päätti jatkaa edellisten tulvaryhmien toimintamallilla ja pysyviksi asiantuntijajäseniksi päätettiin pyytää asiantuntija Kemijoki Oy:stä ja patoturvallisuusviranomainen Kainuun ELY-keskuksesta. Lisäksi kokouksiin on mahdollista pyytää kokouskohtaisia asiantuntijoita käsiteltävistä asioista riippuen.

Tulvariskien hallinnan toimenpiteistä edellisen kokouksen jälkeen mm. Rovaniemen Halvarinrannan ja Lainaanrannan tulvasuojeluhankkeet ovat valmistuneet viime vuoden lopussa. Kittilässä on käynnistynyt keskustan alueella tulvasuojelun vaihe 3. suunnittelu. Rovaniemen päivitetty tulvakartta sekä Kemijoen alaosan uudet tulvakartat ovat nähtävillä tulvakarttapalvelusta.

Tulvaryhmän seuraava kokous pidetään marraskuussa 2025.

Kokouksen pöytäkirjan voi halutessaan pyytää Lapin ELY-keskuksesta tulvaryhmän sihteeriltä.