Vesikirje toukokuu 2025

Vesitutkimus edistyy kohinalla DIWA-tohtorikoulutuspilotissa

Digitaaliset vedet -tohtorikoulutuspilotissa aloitti yli 60 uutta väitöskirjatutkijaa tammikuussa 2025. Jokainen heistä on aloittanut oman väitöskirjatutkijaprosessinsa ja kaikki heistä valmistelee tarmokkaasti ensimmäistä tutkimuspaperiaan ja sen julkaisua. Väitöskirjatutkijat ovat jakautuneet viiteen eri yliopistoon: Oulun yliopistoon, Turun yliopistoon, Aalto yliopistoon, Itä-Suomen yliopistoon ja Åbo Akademiin.

Tohtorikoulutuspilotin ensimmäinen virstanpylväs on tulossa vastaan kesäkuussa 2025, kun väitöskirjatutkijoiden matkaa on virallisesti takana puoli vuotta. Tutkijoiden tavoitteena on suorittaa tohtorintutkinto kolmessa vuodessa. Pilotin sisältö, selkeä tutkimussuunnitelma, vertaistuki ja jokaisen väitöskirjatutkijan henkilökohtaiset ohjaajat tukevat väitöskirjatutkijan valmistumista määräajassa.

“Tohtorintutkinnon suorittaminen kolmessa vuodessa neljän vuoden sijaan vaatii tarkkaa organisointia ja priorisointia, jotta samat valmistumiskriteerit säilytetään. Valmistuminen kolmen vuoden määräajassa tuntuu jännittävältä, saavutettavalta, mutta myös vähän pelottavalta. Akateemisten vaatimusten ja henkilökohtaisen hyvinvoinnin tasapainottaminen on tärkeää”, kommentoi Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Robel Bekele.

Tohtorikoulutuspilotin aikana jokainen väitöskirjatutkija suorittaa vierailujakson julkisen- tai yksityisen sektorin organisaatiossa, yrityksessä tai tutkimusinstituutissa. Jakso mahdollistaa konkreettisen kosketuspinnan tutkijan työhön akateemisen maailman ulkopuolella. Tutkijat saavat myös henkilökohtaista mentorointia työelämään sekä katsauksen erilaiseen urapolkuun.

Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Jonna Tauriainen aikoo suorittaa oman vierailunsa Ilmatieteen laitoksella. “Hyödynnän työssäni Ilmatieteen laitoksen keräämää dataa ja vierailun tarkoituksena on keskittyä datan analysointiin sekä työstää siihen liittyviä osatöitä. Tämä vaikuttaa hienolta mahdollisuudelta nähdä työkulttuuria yliopiston ulkopuolella ja verkostoitua oman aiheen tutkijoiden kanssa”, Tauriainen kertoo.

Ensimmäinen tutkimuspaperi – tapaaminen Oulussa

Jokainen yliopisto on järjestänyt tapaamisia omien väitöskirjatutkijoiden ja ohjaajien kesken, jotta tutkijoiden edistymistä on voitu seurata tiiviisti. Toukokuun alussa Oulun yliopiston tohtorikoulutuspilotin väitöskirjatutkijat ja heidän ohjaajansa kerääntyivät yhteen läpikäymään ensimmäisiä tutkimuspapereita ja väitöskirjaprosessia. Tilaisuuden aikana ohjaajat kuulivat jokaiselta väitöskirjatutkijalta lyhyen pitchauksen heidän ensimmäisestä tutkimuspaperistaan.

“Väitöstyössä ensimmäisen tutkimusartikkelin kirjoittaminen on aina haastavinta, ja vertaistuki kirjoittamisen aloittamiseen ja kirjoittamisen aikana on tärkeää”, kommentoi Oulun yliopiston apulaisprofessori Hannu Marttila. Marttila antoi tilaisuuden aikana myös hyviä vinkkejä ja ohjeita, jotka koskivat ensimmäistä tutkimuspaperia.

“Minulle yksi hyödyllisimmistä neuvoista oli, että tulisi valmistautua siihen, että todennäköisesti ensimmäinen käsikirjoitus tulee hylätyksi ja, että näin käy kaikille uran vaiheesta riippumatta. Tätä ei pidä ottaa henkilökohtaisesti ja turhautua, vaan nähdä se osana väitöskirjatutkijan matkaa”, kommentoi väitöskirjatutkija Christoph Gocht Oulun yliopistosta.

“Mieleeni jäi keskustelu ensimmäisen artikkelin ‘huonoudesta’, eli siitä, että sen ei odoteta olevan Nobelin palkinnon arvoinen työ. Oli lohduttavaa kuulla, että meidän ei odoteta osaavan kaikkea heti ja, että liiallinen itsekriittisyys ensimmäistä tutkimuspaperia kirjoittaessa on turhaa,” kertoo myös Tauriainen.

Tutustu väitöskirjatutkijoihin ja tutkimusaiheisiin

DIWA tohtorikoulutuspilotin väitöskirjatutkijat keskittyvät lippulaivatutkimuksen teemoihin, jotka käsittelevät monimutkaisia vuorovaikutuksia ja reaktioita hydrosfäärissa. Väitöskirjatutkijat tekevät tutkimusta liittyen muun muassa veden hallintaan, lumeen, hydrologiaan, vesidiplomatiaan, politiikkaan, ympäristöön, robotiikkaan, ekologiaan, tekniikkaan ja biologiaan. Tutkimusaiheet vaihtelevat laajasti, jotta jokainen lippulaivan teema on katettu. Väitöskirjatutkijoilla on myös ollut mahdollisuus itse vaikuttaa omaan tutkimusaiheeseensa.

Kirjoittaja & lisätiedot:

Viestintäasiantuntija Hanna Holappa, Oulun yliopisto, viestintä ja koordinointi, Digitaaliset vedet -lippulaiva, hanna.holappa@oulu.fi

Kuvateksti: Väitöskirjatutkijat ja heidän ohjajaansa sekä DIWA projektihenkilöstö kokoontui Oulussa 6.-7.2.2025 Kuva: Annukka Pekkarinen