Jäänpaksuuden mittaukset

Huomio! Jäänpaksuusmittaukset edustavat vain kyseistä paikkaa ja ovat siten ohjeellisia, eikä niitä voi yleistää koskemaan laajoja alueita. Järvillä mittaukset tehdään lähellä rantaa ja erityisesti alkutalvesta jää voi olla huomattavasti heikompaa esim. selkävesillä.

Taulukko päivittyy sitä mukaa, kun havaitsijat tekevät mittaukset ja toimittavat jäänpaksuudet SYKEn rekisteriin. Sen vuoksi taulukon sisältö voi olla varsinaisena mittauspäivänä vajavainen ja siellä voi olla virheitä, joita ei ole ehditty korjata. Mittauspäivät ovat kuun 10., 20. ja 30. päivä, mutta havaitsija voi toisinaan tehdä mittauksen muutaman päivän erotuksella suuntaan tai toiseen.


Jäänpaksuudet 20.01.2022

HavaintopaikkaMittauspäiväJäänpaksuus cmJäänpaksuuden poikkeama keskiarvostaTeräsjää cmHavaintojakso
Haukivesi, Oravi20.01.20223711201961-2021
Hiidenvesi, Nummela19.01.20224118-2000-2021
Iisvesi, Suonenjoki23.01.2022375241912-2021
Inari, Nellim20.01.202240-5381961-2021
Inari, ulappa20.01.2022462461961-2021
Jääsjärvi, Hartola19.01.2022409391961-2021
Kallavesi, Itkonniemi21.01.2022354291977-2021
Kevojärvi, Utsjoki21.01.2022482-1962-2021
Kilpisjärvi20.01.2022520361964-2021
Konnevesi, Näreselkä21.01.2022311261985-2021
Kuivajärvi, Saari, Tammela20.01.20224313411961-2021
Kuuhankavesi, Hankasalmi20.01.2022364171961-2021
Kyyvesi, Haukivuori20.01.2022331201961-2021
Lammasjärvi, Kuhmo21.01.202232-4151961-2021
Lappajärvi, Halkosaari19.01.2022385221961-2021
Lestijärvi22.01.202235-202020-2021
Lokka20.01.202256-532017-2021
Längelmävesi, Kaivanto21.01.20224111-1977-2021
Muojärvi, Kuusamo21.01.2022444301996-2021
Muurasjärvi, Pihtipudas20.01.2022398251910-2021
Näsijärvi, Naistenlahti, Tampere20.01.20223713361912-2021
Oijärvi20.01.2022422311999-2021
Oulujärvi, Manamansalo19.01.202227-461969-2021
Oulujärvi, Paltaselkä20.01.2022341-1999-2021
Ounasjärvi, Enontekiö18.01.202244-1421977-2021
Palovesi, Murole20.01.2022338301961-2021
Pesiöjärvi, Suomussalmi23.01.20225216221999-2021
Petäjävesi, Karikkoselkä19.01.20223410312002-2021
Pielavesi, Säviä20.01.2022362231912-2021
Pielinen, Nurmes23.01.2022373261963-2021
Pitkäjärvi, Espoo20.01.20224422421996-2021
Pyhäjärvi, Pyhäsalmi19.01.202230-5-1961-2021
Pyhäselkä, Roukalahti20.01.20224110211992-2021
Päijänne, Sysmä, Verkkosaaret19.01.20223910371970-2021
Päijänne, Tehin selkä19.01.2022369331961-2021
Pääjärvi, Lammi20.01.2022306231978-2021
Saimaa, Lauritsala20.01.2022367321917-2021
Simpelejärvi, Parikkala20.01.2022353231961-2021
Sääksjärvi, Kokemäki19.01.20224616411912-2021
Tornionjoki, Pello20.01.202244-2-1961-2021
Tuusulanjärvi20.01.20224219412002-2021
Tyräjärvi, Tyrämäki19.01.202239-2371977-2021
Unari, Sodankylä20.01.202240-3301961-2021

Taulukon kohdassa “Jäänpaksuus” on ilmoitettu jään kokonaispaksuus (kolmen mittausreiän keskiarvo), joka sisältää teräsjään, kohvan sekä mahdolliset vesikerrokset. Taulukon kohdassa “Teräsjää” on ilmoitettu erityisesti jään kantavuuteen vaikuttavan teräsjään paksuus. Joskus teräsjääkerroksen paksuutta on vaikea mitata, jolloin tämä tulos jää puuttumaan.

Taulukon kohdassa ”Poikkeama keskiarvosta” merkintä ”-” tarkoittaa, että poikkeamaa ei ole voitu laskea liian lyhyen havaintojakson vuoksi. Poikkeama keskiarvosta lasketaan kokonaisjäänpaksuudelle.

Jäänpaksuuden arvo ”0” tarkoittaa, että kyseinen vesistö on juuri jäätynyt.

Jäänpaksuuden arvo ”∗” tarkoittaa, että kyseinen vesistö on jäässä, mutta jää on liian heikkoa mitattavaksi.

 

Kansalaishavaintoja voit seurata ja lisätä SYKEn valtakunnallisten mittausten lisäksi Vesi.fi-karttapalvelusta. Merialueiden jäätilannetta voi seurata Ilmatieteen laitoksen sivuilta.