Julkaistu: 29.8.2025

Tämän tiedon on tuottanut ELY-keskus

Alkusyksy tuonut mukanaan tutun ilmiön: sinilevää enemmän, Pirkanmaa

Viikolla 35 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Tampereella, Ikaalisissa, Kangasalla, Kihniössä, Vesilahdella, Lempäälässä, Valkeakoskella, Sastamalassa, Pirkkalassa sekä Nokialla.

Kuluvalla viikolla sinilevähavaintoja on tehty 13:sta valtakunnallisen leväseurannan havaintopaikasta, mikä on selvästi enemmän kuin edellisviikkoina. Tämänhetkinen levämäärä on kuitenkin normaali verrattuna pitkän aikavälin keskiarvoon, sillä Pirkanmaalla elokuun loppu on perinteisesti levämäärältään runsain ajankohta. Syynä tähän ovat sinileville suotuisat lämpötilat sekä vesistöissä runsaasti saatavilla olevat ravinteet.

Kaikki levähavainnot olivat vähäisiä. Vähän sinilevää havaittiin seuraavissa paikoissa:

  • Tampereella Tohlopissa sekä Näsijärven Elianderin rannassa
  • Ikaalisissa Kyrösjärven Hämylänlahdessa
  • Kangasalla Kirkkojärvessä
  • Kihniössä Sulkuejärvessä
  • Vesilahdella Pyhäjärven Kirkonkylällä
  • Lempäälässä Pyhäjärven Mäyriänrannassa sekä Kirkkojärvessä
  • Valkeakoskella Vanajavedessä Sääksmäen sillalla
  • Sastamalassa Rautavesi-Liekovedellä sekä Houhajärvessä
  • Pirkkalassa Kranstolpassa
  • Nokialla Pyhäjärven Halkoniemessä

Sinilevä voi värjäytyä jännittävän väriseksi kuollessaan

Sinileväesiintymät eivät ole lainkaan poikkeuksellisia syksyisin. Vesimassat alkavat pikkuhiljaa sekoittua, kun vesimassan syystäyskierto nostaa ravinteita levien käyttöön. Syystäyskierron aikaan heikkokin tuuli pääsee sekoittamaan järven vesimassaa pohjaa myöten. Kierto tapahtuu yleensä syys-lokakuussa, mutta vaihtelee olosuhteiden mukaan.

Tällä hetkellä pintavedet ovat jäähtyneet laajalti ja myös Pirkanmaalla ne ovat keskiarvoon nähden hieman alhaisempia Säätilan ennustettavuus on Ilmatieteenlaitoksen mukaan melko heikkoa.

Tyynellä säällä sinilevä voi edelleen muodostaa veden pinnalle harsomaisen vihertävän kalvon tai pahimmillaan vihreää tai kellertävää maalia muistuttavan kukinnan. Hajotessaan, eli sinilevän kuollessa, sinileväsolut vapauttavat sinistä väriainetta, joka voi värjätä esiintymän jännittävän sinivihreäksi tai turkoosiksi. Kyse on kuitenkin luonnollista levän elinkierrosta.

Valtakunnallinen leväseuranta jatkuu syyskuun loppuun. Viikoittaiset levähavainnot voi tarkistaa Järviwiki-palvelusta, jonne voi myös toimittaa omia havaintojaan: www.jarviwiki.fi/wiki.

Lisätietoja

Vesienhoidon asiantuntija Oona Lehtinen, puh. 0295 036 013, oona.lehtinen(at)ely-keskus.fi

Hyödyllisiä linkkejä

Pirkanmaan sinileväseuranta (jarviwiki.fi)

Pirkanmaan sinilevätilanne (ely-keskus.fi)

Vesi.fi -karttapalvelu (valitse kartan teemaksi Levätilanne)

Havaintolähetti: Lähetä omat levähavaintosi (jarviwiki.fi)

Pintavesien lämpötilat (Vesi.fi)

Tampereen uimavesien vedenlaadun karttapalvelu (tampere.sometic.fi)

ALT: Elokuun lopussa sinileväesiintymät ovat tyypillisesti runsaimmillaan. Kuva: Kati Ojala